Çağrışım

Çağrışım

Sevgili Anne-Babalar;

Her anne ve babanın dağarcığında çocuğuyla herhangi bir materyale ihtiyaç olmadan herhangi bir zaman ve mekânda onu eğlendirebileceği en az birkaç oyun bulunmalıdır. Bu yazıda sizlerle çocuğunuzla birlikte istediğiniz yer ve zamanda herhangi bir materyale ihtiyaç duymadan oynayabileceğiniz eğitici ve eğlendirici bir oyunu paylaşmak istiyorum.  Çocuğunuzla keyifli vakitler geçirirken onun hayal gücünü geliştirecek ve kelime hazinesini zenginleştirecek olan oyunumuzun adı “Çağrışım”.

 

Çağrışım oyunu en az iki kişi ile oynanır. Ancak oyuncu sayısının artması oyunu daha zevkli ve eğlenceli hale getirir. Bu nedenle oyuna diğer aile fertleri veya çocuğunuzun arkadaşlarını da dâhil etmeye özen gösteriniz. 

 

Çağrışım oyunu, oyunculardan birinin seçtiği kelimeyi sesli olarak söylemesi ile başlar. Sıradaki oyuncunun görevi söylenen kelime ile doğrudan ilişkili bir kelime bularak sesli olarak söylemektir. Oyun her oyuncunun kendinden önceki oyuncunun söylediği kelime ile ilişkili yeni bir kelime söylemesi ve söylediği kelime ile önceki kelime arasındaki bağlantıyı açıklaması ile sürdürülür.

 

Örnek olarak başlangıç kelimesi “arı” olsun. Oyuncular aşağıdaki şekilde bağlantılar kurarak oyunu sürdürebilirler:

·       Arı-bal (arılar bal yapar)-şeker (bal şeker gibi tatlıdır)-pasta (pasta şeker ile yapılır)-mum (pastanın üzerine mum koyulur)-ateş (mumun ateşi vardır)-yangın (yangın büyük bir ateştir)-itfaiye (itfaiyenin görevi yangını söndürmektir)-hortum (itfaiye hortumu çok uzundur)-fil (fillerin hortumu vardır)-hayvan (fil bir hayvandır) –timsah (timsah bir hayvandır)-nehir (timsah nehirde yaşar)-deniz (nehirler denize akar)-gemi (gemi denizde yüzer)-kaptan (gemi sürücüsüne kaptan denir)-şapka (kaptanlar şapka takar)-sihirbaz (sihirbazın şapkası vardır. ...

 

 Oyunu daha eğlenceli hale getirmek, çocuğunuzun hayal gücünü genişletmek ve kelime hazinesini zenginleştirmek için mümkün olduğunca abartılı, ilginç ve komik bağlantılar kurmaya, bulduğunuz kelimeleri tiyatrolaştırarak taklit etmeye ve oyunu değişik kategorideki kelimelerle genişletmeye özen gösteriniz.

 

Çağrışım oyununu düzenli olarak oynadığınızda çocuğunuzun kelime hazinesi ve hayal gücünün ne kadar geliştiğine inanamayacaksınız.

 

 İyi eğlenceler….

wp icon